Kamica nerkowa – leczenie

lekarze specjaliści > Kamica nerkowa > Kamica nerkowa – leczenie

Specjaliści Radzą

Kamica nerkowa – leczenie

Rozbijanie kamieni w drogach moczowych falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo jest obecnie powszechnie stosowaną metodą leczenia. Metoda ta polega na ogniskowaniu wysokoenergetycznych fal uderzeniowych na złogu pod kontrolą promieni RTG. Kamień w miejscu położenia tj. w nerce lub moczowodzie ulega rozkruszeniu na drobne fragmenty (piasek), które zostają wydalone z moczem drogą naturalną. Dotychczas nie zaobserwowano istotnych powikłań ogólnych oraz miejscowych związanych z jej stosowaniem, jakkolwiek przy każdym postępowaniu terapeutycznym nie można wykluczyć możliwości ich wystąpienia. Przy występującym zakażeniu dróg moczowych, na dobę przed zgłoszeniem się na zabieg należy rozpocząć leczenie przeciwbakteryjne w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

W przypadku dużych kamieni przed zabiegiem wprowadza się do moczowodu cewnik ułatwiający wydalenie fragmentów złogu i chroni nerkę przed zablokowaniem okruchami. Cewnik usuwa się po kilku lub kilkunastu dniach. Większe fragmenty złogu wymagają na ogół kilka zabiegów rozbijania.
Po zabiegu może przejściowo wystąpić krwiste zabarwienie moczu. Wydalanie złogu trwa do kilku tygodni. W tym czasie możliwe jest występowanie napadów kolki nerkowej i dlatego pacjent powinien być pod stałą systematyczną opieką urologa. Wynik zabiegu rozbijania kamieni można ocenić po około trzech miesiącach.
Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie.

Chory kwalifikowany do zabiegu powinien wykonać następujące badania:
urografia lub aktualne zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej;
badanie morfologii i oznaczenie grupy krwi;
oznaczenie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi;
aktualne badanie na posiew moczu.

Zabiegu rozbijania kamieni nie można wykonywać u kobiet w okresie ciąży.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl